Microsoft Lumia 520 lze nyní pořídit za cenu již od 1 750 Kč. Zobrazit nabídky >>

Microsoft Lumia 520 Recenze

Hledáte recenzi telefonu Nokia Lumia 520? To jste tu správně. Na této stránce se totiž nachází recenze, která je psána uživatelem, který teneto telefon už nějaký čas vlastní a dokáže objektivně zhodnotit všechna pro a proti. Recenze Lumie 520 je tu pro Vás a pomůže Vám při rozhodování před koupí tohoto mobilního telefonu.

Pořiďte si Microsoft Lumia 520 v jednom z českých obchodů za nejnižší ceny již od 1 750 Kč. Porovnat obchody >>

Pár slov na úvod

Nokia Lumia 520 je velice kvalitní telefon s operačním systémem Windows Phone 8. Jeho největší zbraní je jednoznačně cena. V současné době neseženete lépe vybavený a kvalitnější telefon s WP 8 za takovouto cenu. Proč jsem si Lumii 520 koupil? Měl jsem k tomu pár důvodů. Jedním z nich byla rozhodně cena. Druhým důvodem byl operační systém. WP8 totiž funguje plynule i na takto levných mobilech. Kdybych si koupil v této cenové relaci Android telefon, nikdy by nefungoval tak plynule jako Lumia 520.

Nokia Lumia 520

Dále jsem se po dlouhé době chtěl vrátit k Nokii a dát ji znovu šanci. Můj předchozí telefon byl Samsung Galaxy Ace, ale bohužel jsem o něj přišel. Po zvážení všech pro a proti pro mne Nokia Lumia 520 byla jasná volba. Používám ji už přes 3 měsíce a proto bych se s Vámi rád podělil o tuto recenzi.

Obsah balení a vzhled telefonu

Telefon mi přišel v poměrně malé krabičce, která je nejspíše vyrobena z recyklovaného kartonu. Uvnitř jsem toho moc nenašel, vykoukl na mne samotný telefon, uživatelský návod, sluchátka (pecky) a nabíječka s microUSB kabelem. Telefon byl pečlivě zabalen a ani hrubé zacházení s balíčkem by mu neměl dělat potíže.

Můj první dojem po vyndání samotné Lumie 520 byl velice dobrý, konstrukce telefonu je dost robusní a řekl bych že i odolná, protože ani po třech měsících mi nevrže sundavatelný zadní kryt baterie. Použitý plast je matný a nedrží se na něm otisky prstů. Horší je to s displejem, který se velice lehko upatlá. Tento problém má ale většina dotykových telefonů, takže to Lumii 520 nelze vyčítat. Navíc stačí telefon občas utřít hadříkem a všechny otisky jsou pryč.

SIM karta i paměťová karta se vkládá pod baterii, takže musíte vždy telefon vypnout. Problém vidím také v sundávání krytu. Je to vpodstatě taková vanička, do kterého zapadne zbytek telefonu. Pro sundání musíte tlačit na čočku fotoaparátu, což je podle mne dosti nepraktické.

Displej

Nokia Lumia 520Nokia Lumia 520 má IPS displej s úhlopříčkou 4 palce. Rozlišení 480 x 800 pixelů není na dnešní dobu nějak ohromující, i tak ale bohatě stačí a nevidím v něm problém. Nejsem schopen vidět jednotlivé pixely a webové stránky jdou číst i hodně zmenšené. S podáním barev jsem spokojený, ikdyž ve srovnání se Super AMOLED displeji tato Lumia trošku ztrácí na živosti barev. Největší slabinu vidím ve špatné čitelnosti na sluníčku. Není to žádná tragédie, ale jas by mohl být o trošku vyšší. Pozorovací úhly mi vyhovují a při používání v interiéru není s displejem opravdu žádný problém.

Fotoaparát

Fotoaparát s autofokusem má rozlišení 5 mpix. Za dobrých světelných podmínek Nokia Lumia 520 dokáže vyfotit opravdu pěkné snímky s vyváženým podáním barev. Horší je to v místech, kde světla není tolik. To už se na fotkách projeví šum. Video je kvalitní opět pouze za dobrých podmínek. Maximální rozlišení videa je 720p při 30ti snímcích za sekundu. Fotoaparát mne tedy překvapil spíše venku, v budovách je to průměr a v šeru se fotit ani natáčet nevyplatí. Chybí mi přední kamerka pro videohovory a hlavně přisvětlovací dioda - pro mne poměrně veliké mínus.

Výdrž

Pod kdytem se ukrývá vyměnitelná baterie s kapacitou 1430 mAh. To je na smartphone dosti málo, ale i tak to bohatě stačí. Windows Phone je nejspíše dost úsporný, protože se lehko dostanu až na 3 dny výdrže při běžném používání. Displej mám nastaven na automatický režim podsvícení, mám zaplou wi-fi i data a synchronizaci. Volám cca 20 minut a odešlu přibližně 10 - 15 SMS denně. Sečteno a podtrženo, výdrž Lumie 520 je perfektní.

Software a výbava

Nokia Lumia 520V tomto mobilním telefonu je operační systém Windows Phone 8. Nečekal jsem že pro mne přechod z Androidu bude tak snadný. Co mne ale totálně dostalo? To jak telefon rychle reaguje a že je systém přehledný a nic se neseká. Lumia 520 je přece nejlevnější telefon s tímto systémem a že bych si všiml nějakého kolísání výkonu se říci nedá. Přijde mi, že je WP8 navržen tak, aby mu porozumněl uplně každý. Troufám si říci, že by s ovládáním telefonu neměl mít problém ani starší člověk.

Líbí se mi i software, který je v telefonu předinstalován. Za zmínku stojí třeba offline navigace Nokia HERE drive, která čerpá z mapových podkladů HERE mapy. Potěšila mne možnost sdílet internet do notebooku. Chybí mi FM tuner, takže jste odkázáni na online rádia. Nelíbí se mi, že se za většinu aplikací musí platit. Kvalitních aplikací zdarma je jako šafránu.

Klady (+)

 • Krásný design
 • Výměnné kryty
 • Kvalitní zpracování
 • Výkon, dvoujádrový procesor
 • Offline mapy
 • Cena
 • Perfektní výdrž
 • Citlivý display

Zápory (-)

 • Chybí blesk fotoaparátu
 • Nekvalitní fotky ve špatných podmínkách
 • Chybí FM rádio
 • Jen 512 Mb RAM
 • Přiložená sluchátka jsou nekvalitní
 • Viditelnost displeje na sluníčku

Závěrem

Nokia Lumia 520 je velice pěkně vybavený telefon za neuvěřitelně nízkou cenu. Doporučuji ho všem lidem, kterým se Android zdá pomalý a složitý. Pokud od telefonu nepožadujete perfektní fotoaparát a koukáte spíše na poměr cena / výkon, Lumie 520 nemá konkurenci.

Vlastníte tento mobilní telefon a chcete se podělit i o svou recenzi? Ozvěte se prosím na naši emailovou adresu ahoj(zavináč)intarget.cz. Děkujeme

Souhr receneze

Adresa recenze:
Zaujal vás Microsoft Lumia 520? Nyní si ho můžete pořídit v jednom z českých obchodů za cenu od 1 750 Kč. Zobrazit nabídky >>